poniedziałek, 12 listopada 2012

Fakty i mity o włosach - część 1



 

Witajcie! 

Jeśli chodzi o pielęgnację włosów, często towarzyszą nam pewne mity, które utarły się w praktyce i które stosujemy bez głębszego zastanawiania się nad nimi. Wszystko to trwa do czasu, gdy na chwilę się zatrzymamy i pomyślimy : co ja właściwie robię? I czy tak powinno być? Pewne zwyczaje przekazywane są z pokolenia na pokolenie, krążą między koleżankami, klientkami salonów a czasem nawet samymi fryzjerkami. Dziś przedstawię Wam 5 podstawowych prawd i mitów o włosach, na temat których wypowiedziała się sama Jaga Hupało. 





Przyjęło się, że suszarka to zło wcielone i bardzo szkodzi włosom. Jak jest naprawdę? Nic bardziej błędnego! Jeśli pójdziemy spać z mokrymi włosami narazimy je na większe zniszczenia niż gdybyśmy je uprzednio wysuszyły. Dobrze użyta suszarka, w której można regulować temperaturę nawiewu może pomóc włosom. Strumień gorącego powietrza przyspiesza zamykanie łuski włosa. Dzięki temu włosy stają się lśniące, gładkie oraz bardziej odporne na działanie szkodliwych środowiskowych zanieczyszczeń. Jeśli decydujemy się na suszenie , róbmy to dokładnie. Suszmy jeszcze przez 2 minuty od czasu, w którym stwierdzimy, że włosy są suche. Pamiętajmy też o dokładnym wysuszeniu samej skóry głowy. Inaczej się uwrażliwia. Jeśli połączymy suszenie z odpowiednimi kosmetykami termoochronnymi, możemy zaoszczędzić czas, ułożyć pięknie fryzurę i zatroszczyć się o włosy :) 






Prawdą jest jedynie to, że podcinanie końcówek włosów dobrze wpływa na ich urodę. Jeśli jesteście posiadaczkami długich i zdrowych włosów, możecie śmiało podcinać końce co trzy miesiące. To absolutnie wystarcza. Jeśli natomiast posiadacie włosy przesuszone, końce należy podcinać częściej, bo sprawiają, że cała fryzura staje się niesforna.  Jeśli z kolei jesteście posiadaczkami krótkich włosów, podcinanie wchodzi w grę nawet co 2-3 tygodnie! Taki zabieg nie przyspiesza wzrostu włosów, ale pozwala na lepsze uformowanie fryzury i zdrowszy wygląd włosa. O podcinaniu końców pisałam również tu .




 

Prawdą jest, że woda może zastąpić dobre serum nabłyszczające. Stosowanie zimnej wody po zabiegach pielęgnacyjnych przyspiesza zamykanie się łuski włosa, co przekłada się na ich blask. Nie oznacza to jednak, że powinnyśmy na siebie lać lodowatą wodę niczym na Śmigusa-Dyngusa :) Najlepsza dla włosów jest po prostu temperatura ciała, więc płukanie nieco zimniejszą wodą zostawmy sobie na ostatnie, krótkie płukanie. Wymarzony blask można osiągnąć płucząc włosy najpierw ciepłą a potem letnią wodą, aż do momentu, gdy zaczną skrzypieć pod palcami. 






Ostatnio w blogosferze zrobił się wielki bum na szampony dla dzieci. Nie mają w sobie SLS i SLES w takiej ilości, jaką możemy spotkać w szamponach "dla dorosłych", czyli są delikatniejsze a jednocześnie dobrze myją. Jeżeli nie mamy większych problemów ze skórą możemy po nie śmiało sięgać. Pamiętajmy jednakże, że nasza gospodarka hormonalna, a co za tym idzie i skóra, zmienia się z wiekiem. Skóra niemowląt jest bardziej tłusta niż skóra dorosłego człowieka, stąd szampony dla dzieci mają zwykle właściwości odtłuszczające. Jeśli cierpimy na problem suchej skóry głowy, taki szampon może nam nasilić problem. Dodatkowo może to spowodować zwiększenie pracy gruczołów łojowych na głowie (skóra tak jak na twarzy chroni się przed wysuszeniem) i wzmożone wydzielanie sebum. Efekt? Sucha skóra głowy i szybciej przetłuszczające się włosy.






Włosy przetłuszczające się myjemy wtedy, kiedy tego potrzebują. Pamiętajmy o prawidłowym doborze szamponu i nie wcierajmy go agresywnie w głowę. To że mocniej potrzemy naprawdę nic nie da , a może pobudzić pracę gruczołów łojowych. Bardzo fajne jest dla takich włosów ostatnie płukanie chłodną wodą. Jeśli nakładamy odżywkę to tylko na same końce.


Mam nadzieję, że te wskazówki nieco Wam pomogły :) Pozdrawiam!








9 komentarzy:

  1. Nie spodziewałam się, że używanie suszarki może wpływać pozytywnie... Hmm. Ja i tak nie suszę, ponieważ mam koszmarne włosy po tym zabiegu. Zupełnie jakbym je wyprała, nie uczesała, poszła pobiegać na wietrze i natapirowała. Nie, nie, nie, to nie dla mnie. :))
    Uwielbiam Twojego bloga.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też nie, dlatego gdy tylko to wyczytałam stwierdziłam, że muszę się tym podzielić z Wami :)
      Kiki, dziękuję ! ;D

      Usuń
  2. ja nie suszę, bo zwyczajnie mi się nie chce. a potem apsik, apsik!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O niee, tak nie wolno. Mama mi zawsze powtarzała, że to grozi zapaleniem opon mózgowych. Na głowę trzeba uważać :)

      Usuń
  3. trochę nie rozumiem - strumień ciepłego powietrza zamyka łuski? wydawało mi się, że zimne zamyka, ciepłe otwiera...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też tak myślałam, ale według Jagi Hupało strumień gorącego powietrza je zamyka :)

      Usuń
  4. ja niestety muszę podcinać końcówki co miesiąc bo okropnie się niszczą mimo, że je zabezpieczam rozmaitymi serami (tak to się odmienia?:) albo kropelką oleju kokosowego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie dziś dotarł do mnie olejek kokosowy z BU :) Mam nadzieję, że pomoże, bo moje końce nie wyglądają najlepiej.

      Usuń
  5. nie kazdy z natłoku infromacji wyłapie że nie chodzi o kosmetyki dla dzieci tylko o 2 szampony dla dzieci z całej gamy:) Ja bym mojego dziecka (gdybym je miała ) nigdy nie wymyła szamponem Jonson%Jonsos czy Bambino, czytam skład i szkoda mi tym nawet podłogę myć a co dopiero delikatne dziecko! Ze wszystkim się zgadzam, nie wiem co ma końcówka włosa do cebulki, jak czeso jest to 100 cm odległości. Jednak w szkołach fryzjerskich uczą że podcinanie przyśpiesza.

    mi fryzjerka tłumaczyła to na przykładzie boba: włosy z przodu są dłuższe i żeby urosły składniki muszą przejść dłuższą drogę do końca, żeby odżywić i zadbać,a z tyłu są krótsze i cenne składniki szybciej trafią do końca, podobnie im włos kótszy tym szybciej, lepiej możemy go "nakrmić" składnikami, ale wydaje mi się, ze to będę milimetry równicy , które nie wpłyną w żaden widoczny sposób na włosy

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Wasze komentarze :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...