niedziela, 21 września 2014

Białe plamki na paznokciach - jakie są ich przyczyny, jak je leczyć?Nie raz słyszałam, że paznokcie tak jak i oczy są w stanie powiedzieć nam na jakie choroby cierpimy albo czego brakuje naszemu organizmowi. Od dłuższego już czasu toczę walkę o ładne i zdrowe paznokcie, które będą się pięknie prezentować nie tylko pomalowane na ciekawy kolor, ale również tak jak je natura stworzyła. Od czasu do czasu wygląd moich paznokci psują jednak białe plamki, które oprócz tego, że wyglądają mało atrakcyjnie, również coś oznaczają. Jeśli chcecie wiedzieć co, zapraszam do lektury :)Prawidłowa płytka paznokcia powinna być gładka, bezbarwna i jednolita. Różowe zabarwienie paznokci wynika z obecności naczyń krwionośnych znajdujących się w łożysku paznokcia. Białe plamki na paznokciach fachowo znane są „leukochynia”. Powstawać mogą przy mechanicznych uszkodzeniach paznokcia, niedoborze witamin i minerałów, czasami również podczas gruźlicy czy zatrucia arszenikiem. Zmiana zabarwienia płytki może wynikać zatem z kilku przyczyn :

1. Niedobór pierwiastków - w szczególności wapnia, cynku oraz żelaza. 

Istnieje spory spór o to czy niedobory mikroelementów mogą przyczyniać się do powstania przebarwień na paznokciach. Jak pokazuje jednak doświadczenie często jest to główna przyczyna naszych niechcianych białych plamek. Warto zaznaczyć, że w takim przypadku powinny towarzyszyć nam również inne objawy takie jak wypadanie włosów czy obniżona odporność. 

2. Urazy mechaniczne macierzy

Czasem plamki pojawiają się nierównomiernie na płytce paznokcia oraz przesuwają do przodu wraz z rosnącym paznokciem, a następnie znikają samoistnie. Są to tak zwane mikrozaburzenia w produkcji keratyny, które są skutkiem różnego rodzaju zranień takich jak :  zranienie pilnikiem, ukłucie igłą, nieostrożne usuwanie skórek, nawykowe odsuwanie palcami skórek, uderzenia czy wstrząsy.
Popularnie nazywamy to „kwitnieniem” paznokcia. Część specjalistów tłumaczy to dostaniem się pęcherzyków powietrza. Inni z kolei kwestionują tę hipotezę. 
Co jest ważne - zmiany na paznokciu mogą pojawić się dopiero kilka dni a nawet tygodni po wystąpieniu urazu !

3. Zmiany chorobowe

Zmiany chorobowe możemy podzielić na krótkotrwałe oraz długotrwałe. Białe plamki na paznokciach mogą świadczyć o krótkotrwałych, przejściowych stanach chorobowych macierzy. Długotrwałe schorzenia ujawniają się natomiast poprzez podłużne białe paski na płytce. Najczęściej zmiany te prowadzą do zaburzeń rogowacenia, które wiążą się ze zmianą procesu odbijania światła, co w efekcie daje efekt białego zabarwienia.
Białe plamki mogą być również skutkiem chorób paznokci takich jak łuszczyca czy grzybica.
Leukonychia może też być uwarunkowana genetycznie.

Według mnie najważniejsza jest tutaj obserwacja paznokcia. Jeśli podejrzewamy, że białe plamki mogą być efektem jakiegoś urazu czy zbyt agresywnie zrobionego manicure, pozostaje nam poczekać aż płytka paznokcia nam odrośnie. Pocieszające jest to, że  paznokcie rosną średnio 0,15 mm na dobę, więc po upływie ośmiu tygodni rozmaite zmiany takie jak przebarwienia płytki paznokcia znikają – w tym również te nieestetyczne białe plamy. Warto ten czas poświęcić na pielęgnację paznokcia - olejować olejkami lub zwyczajnie wcierać oliwkę, a także stosować odżywki, które ochronią płytkę paznokcia. Jeśli plamki bardzo nam przeszkadzają, zawsze możemy je ukryć pod lakierem do paznokci.

Jeśli z kolei przypuszczalnie cierpimy na niedobór składników mineralnych mamy dwa wyjścia : suplementy albo zmiana nawyków żywieniowych. 
Poniżej zamieszczam kilka grafik, w których znajdziecie pokarmy dostarczające cynk, żelazo oraz wapń :


źródło
źródło

źródło


Podsumowując, aby uniknąć przebarwień na paznokciach dłoni, warto dbać o nie, stosując odpowiednie odżywki do paznokci, robiąc staranny manicure oraz zważając na prawidłowe odżywianie się. Jeśli jednak widzisz na swoich dłoniach niepokojące objawy np. przebarwienia w kolorze żółtym lub zielonym– koniecznie skonsultuj się z lekarzem. 


Jestem ciekawa czy miałyście kiedyś takie białe plamki na paznokciach?
Jak sobie z nimi radziłyście?
Koniecznie dajcie znać !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Wasze komentarze :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...